Krompir

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

4. apr 2008 19:30

Mi pa obožujemo zgodnji krompir Riviera, ki je tudi bolj odporen. Ga tudi nič ne škropimo. Lani sem ga sadila po 20. aprilu in smo ga 10. junija že jedli. Takoj mlad je uporaben za pripravo različnih krompirjevih jedi, bodisi pečen, pražen ali pire. Jemo ga tam nekje do maja, takrat pa je vidiku že nov. Ravno jutri ga bomo sadili. Toplo ga priporočam, zadovoljne boste. Balenka

darja-  

član od: 11.8.2007

sporočila: 567

4. apr 2008 21:47

Ja dobila sem tisti krompir,ki je na sliki vijoličast...in ne rdeč,pa saj ni važno,glavno je da ga bom jutri posadila , da vidim kako se to obnese... Drugače pa sem že posadila nekaj krompirja Romano,ki ima belo meso in rdečo kožo. Tega imam že nekaj let,pa mi je ful dober...ja drugo leto pa vijoličast...hej ful mi je smešno,imam pa rada kakšne nove stvari...tako da mi to prav pride. Ja manjka mi samo še črn paradižnik... Darja -

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

4. apr 2008 22:16

Kje pa si dobila vijolčast krompir, darja? Tudi jaz bi jih ene par posadila. buča

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

5. apr 2008 6:59

No se moje izkusnje: ze vrsto let"sadim" krompir v seno, ki ima razen prednosti,ki jih opisala frina tudi to, da krompirja ne napadajo skodljivci,ki sicer zivijo v zemlji. Sadim pa:Mona Liso-, rumen zgodnji krompir,ki ga pobiram ze junija in ima baje veliko vitaminov, se ne razkuha in je odlicen za solate in minestre oz .,kjer zelimo, da ostanejo koscki celi. -srednje zgodnji Kennebec-, ima belo meso in je najboljsi za pire in njoke, -in se srednje pozno sorto z rdecim mesom - Desiree. lucka

Kajcika  

član od: 6.10.2007

sporočila: 64

5. apr 2008 9:16

Prosim za daljši opis, kako sadite krimpir, pokrit s senom. Na tak način bi pa res rada preizkusila. Hvala in lep pozdrav Kajcika

NUŠA  

član od: 29.9.2006

sporočila: 44

5. apr 2008 10:55

Kolikor se jaz spoznam na krompir ima Desiree roza lupino, meso ima pa rumeno . Obstaja pa še ena sorta ( mogoče tudi več ) z roza lupino, meso je pa belo. Imenuje se Romano, ki pa je uporaben za solate, v kosih, pire, pečenje in tudi ocvrt je dober. Mi sadimo za najbolj zgodnji pridelek, kifelča in ulstar s je čisto bel in zelo kvaliteten.Za pozneje pa Marisbard srednje zgoden in Romano. RAda pa bi dobila vijoličat ali črn krompir - videla pri Jamiju. NUŠA

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

5. apr 2008 15:20

Mi v seno krompir sadimo tako : na zemljo natresemo hlevski gnoj, nanj polagamo krompir v obicajni razdalji kot v zemljo, nanj polozimo suho seno in na vrh potresemo kaksno pest zemlje ali morda vejo, da veter ne odnese sena. In to je vse.Sem tudi" poskljocala" zacetno fazo, ko pridejo poganjki iz sena poslikam se enkrat in na koncu pridelek-veliko je namrec ljudi, ki ne verjamejo, da je mogoce tudi na tak nacin in prakticno brez vsakega dela pridelati krompir. No morda je pridelek za spoznanje manjsi, je pa krompir cist, ga skoraj ne napadejo zemeljski skodljivci, tudi hroscev se nisem opazila. Nam ta nacin zelo odgovarja in je vsekakor vredno poskusiti,vsaj pri manjsi porabi .lp lucka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. apr 2008 16:03

darja- je napisal/a:
LP Danes dobim seme krompirja z rdečim mesom,baje je take barve kot rdeča pesa.Nisem ga še videla zdaj pa na netu iščem kakšne informacije pa ne najdem nič.... A katera pozna to sorto krompirja? Darja -

 

Se je vmes že razjasnilo, ampak kljub temu - tale sličica mi je zelo všeč:

Highland Burgundy Red (Red Cardinal)

In pa link od Nasje - prava paša za oči, vrste  za katere nikoli slišala, razen tistega čisto zadnjega. To je bil krompir moje mladosti, zelo,zelo okusen, pravili  smo mu "roznik", žal je bil eden tistih, ki po par letih ni več dobro obrodil.

Kupovati ga moram žal pri trgovcih, ker nimam primernega skladiščnega prostora. Tam pač kupim kar imajo in se jezim, ker eden ni dober za pire (ostajajo grudice), drugi pa ne za čvrsto krompirjevo solato. Še najbolj vsestranska od tistega, kar je na razpolago, sta Desiree in Bintje.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. apr 2008 7:52

darja, tisti vijolični krompir je lani prodajal M. na pladnjih, za hrano. Je pisalo, da ni za sajenje.

Preverjeno pa je, da se ga da posaditi in zraste. Ne bodi začudena, ker bodo tudi stebla temna, skoraj vijolična, listi zelo temno zeleni (ker imajo tudi to vijolično barvilo, ki je v gomolju). Krompirjevka zraste zelo visoko, dolgo raste, cveti obilno. Gomoljčki so bili zelo različni, od čisto majhnih, do precej velikih.

Ti pa odsvetujem, da ga uporabljaš v kakšnih zelenjavnih juhah, ker se vijolično barvilo izpere (vsaj delno) iz njega,... je pa zelo dober (in nekaj posebnega) kar v oblicah. Vsaj pri nas je končal v taki obliki. Ga bom tudi letos nekaj posadila, malo za veselje. Tako ali tako ga imam čisto malo.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti